Żelechów    

Kartka z kalendarza

Dzisiaj jest: Piątek
23 Lutego 2018
Imieniny obchodzą:
Bądzimir, Damian, Florentyn, Łazarz,
Piotr, Romana, Roma, Seweryn

Do końca roku zostało 312 dni.
Zodiak: Ryba

Informacje

Zamówienia publiczne

 

Informacja Przestrzenna

   

      portal_mapowy

 

rdr_odpady

Gospodarka

Pomoc społeczna

Przeciwdziałanie nałogom

Ochrona środowiska

Informator teleadresowy

Gminna Ewid. Zabytków

 

gez

logo_mikroporady2

obywatel_slider
mes_2_niebieski

nieodplatna_pomoc_prawna

Oddanie do użytku Ratusza i płyty rynku

27 sierpnia 2017 roku Żelechów obchodził podwójne święto – podczas dorocznych obchodów Dni Żelechowa, upamiętniających w tym roku 570 rocznicę nadania praw miejskich, uroczyście poświęcono i oddano do użytku odrestaurowany zabytkowy Ratusz i płytę rynku.

oddanieratusza_tekst1Uroczystość otwarcia Ratusza i płyty rynku w Żelechowie rozpoczęła uroczysta Msza święta sprawowana w żelechowskim Kościele w intencji mieszkańców miasta i gminy Żelechów pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego Piotra Sawczuka wraz z Proboszczem żelechowskiej parafii Księdzem Prałatem Eugeniuszem Filipiukiem oraz Księdzem Prałatem Seniorem Kazimierzem Stańczukiem. Burmistrz Żelechowa Mirosława Miszkurka w słowach powitalnych skierowanych do Biskupa Piotra podkreśliła, że zakończenie sukcesem przedsięwzięcia przebudowy Ratusza i płyty rynku nie byłoby możliwe, gdyby nie towarzysząca inwestycji opieka naszego Stwórcy, dobrego Boga. Dlatego uczestnictwo w Mszy św. jest wyrazem podziękowania za tą Opatrzność oraz prośbą o oddanieratusza_tekst1awszelkie potrzebne łaski, aby oddawany do użytku kompleks Ratusza wraz z płytą rynku przez wiele kolejnych stuleci dobrze służył wszystkim z niego korzystającym – zarówno tym, którzy w nim będą pracować, jak i tym, którzy będą w nim załatwiać ważne dla siebie sprawy. Podczas homilii Biskup podkreślił, że oddawane do użytku centrum Żelechowa stanie się jego piękną wizytówką, służącą wszystkim mieszkańcom i odwiedzającym gościom. Słowa podziękowania skierował do wszystkich tych, którzy przyczynili się do tej ważnej dla Żelechowa inwestycji. Oprawę muzyczną Mszy świętej zapewnił Chór Żelechowa oraz Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelechowie. W oprawę liturgiczną włączyli się przedstawiciele żelechowskiego samorządu.

Wśród gości uroczystości byli m.in. Poseł na Sejm poprzednich kadencji Stanisława Prządka, Asystent Wicemarszałek Senatu Marii Koc Michał Jaworski, Radny Sejmiku Wojewódzkiego oddanieratusza_tekst5Marian Piłka, Kierownik Siedleckiej Delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Stanisław Fiedorczuk,  Starosta rycki Stanisław Jagiełło, Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski z zastępcą Urszulą Zadrożną, Przewodniczący Rady Powiatu Piotr Osmólski, Teresa Bąk z Zarządu Powiatu Garwolińskiego, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Janusz Krawczyk, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie Krzysztof Tuszowski, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Garwolinie Krzysztof Kędziorek. Przybyli również samorządowcy z gmin powiatu garwolińskiego oraz przedstawiciele wykonawców inwestycji.

Po zakończonej Mszy świętej zebrani na uroczystości goście oraz licznie zgromadzeni oddanieratusza_tekst2mieszkańcy udali się na żelechowski rynek. W wejściu na rynek dokonano uroczystego przecięcia wstęgi, symbolizującego oddanie do użytku płyty rynku. Dalsza część uroczystości odbyła się pod budynkiem Ratusza, w części przeznaczonej na siedzibę Urzędu Miejskiego. Podczas odegrania Hymnu państwowego przedstawiciele żelechowskiego samorządu – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Żelechowie Grzegorz Frankowski, Radny Rady Miejskiej w Żelechowie Leszek Dziubak, Kierownik Wydziału Planowania i Zarządzania Infrastrukturą Sebastian Kieliszek oraz Harcerze ze 111 Gromady Zuchowej i Drużyny Harcerskiej z Żelechowa dokonali uroczystego wciągnięcia na maszty flagi państwowej oraz flagi gminy Żelechów. Zuchy z wymienionej Gromady asystowały przy czekającej na przecięcie wstędze.

 

Burmistrz Żelechowa Mirosława Miszkurka przedstawiła w skrócie przebieg realizacji inwestycji. Podkreśliła, że szczęśliwe zakończenie prac, dzięki którym powstało nowe centrum Żelechowa, nie byłoby możliwe, gdyby nie wiele osób oraz instytucji, które wspierały ją w tej oddanieratusza_tekst6trudnej drodze do osiągnięcia założonego celu. W sposób szczególny podziękowała Radnym obecnej kadencji oraz Radnym poprzedniej kadencji, którzy obecnie nie pełnią już funkcji radnego – Mirosławowi Białachowi i Jackowi Kocielnikowi. Podziękowania wraz z pamiątkowymi obrazami z Ratuszem otrzymali Kierownik Siedleckiej Delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Stanisław Fiedorczuk oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Janusz Krawczyk. Pamiątkowe obrazy z żelechowskim Ratuszem otrzymali Biskup Siedlecki Piotr Sawczuk, Poseł na Sejm RP Stanisława Prządka, Wicemarszałek Senatu Maria Koc. Pamiątkowe grawerki otrzymali Ksiądz Prałat Eugeniusz Filipiuk, Ksiądz Prałat Kazimierz Stańczuk, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marian Piłka, Starosta rycki Stanisław Jagiełło, Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski, Wicestarosta Urszula Zadrożna, Członek Zarządu Powiatu Teresa Bąk, Przewodniczący Rady Powiatu Garwolińskiego Piotr Osmólski, Wójtowie gmin Powiatu Garwolińskiego, przedstawiciele wykonawców obu inwestycji.

 

Zgromadzeni goście w swoich wystąpieniach nie szczędzili słów uznania i gratulacji. Przedstawiciele wykonawców płyty rynku podziękowali przedstawicielom samorządu i mieszkańcom za dobrą współpracę podczas prac, wręczając wykonane z płyty granitowej godło państwowe. W sposób szczególny podziękowali również mieszkańcom Żelechowa za oddanieratusza_tekst4okazywane zrozumienie, cierpliwość i życzliwość. Gratulacje w imieniu samorządowców z gmin powiatu garwolińskiego złożył Wójt Gminy Górzno Waldemar Sabak. Na zakończenie przedstawiciele pracowników Urzędu Miejskiego oraz jednostek podległych, w dowód wdzięczności za stworzenie nowych warunków pracy, ale przede wszystkim w dowód uznania za stoczoną w czasie realizacji inwestycji walkę wręczyli Burmistrz Żelechowa pas mistrzowski oraz pamiątkowy wazon z grawerką treści: „Aby stać się wielkim kapitanem, trzeba przepłynąć wzburzone morze – W podziękowaniu pracownicy UM, MGOPS, MGOK i ZGK w Żelechowie”.

 

Po wzniosłej i wzruszającej części podziękowań nadszedł kulminacyjny moment uroczystości – oddanieratusza_tekst3Burmistrz Żelechowa, Przewodniczący Rady Miejskiej oraz zgromadzeni najważniejsi goście dokonali uroczystego przecięcia wstęgi otwierając w ten sposób budynek Ratusza, który następnie został poświęcony przez obecnego Biskupa Siedleckiego Piotra Sawczuka. Po dokonaniu uroczystego otwarcia Burmistrz Żelechowa zaprosiła wszystkich zgromadzonych gości oraz mieszkańców do zwiedzania wnętrza budynku, oraz obejrzenia wystawy prac plastycznych „Żelechów dawniej i dziś”. Oglądający wnętrze budynku nie szczędzili słów zachwytu i uznania dla nowo oddanej do użytku inwestycji.

 

 

Inwestycje

inwestycje_menu

 

2017a

 

logo_rynek_b

 

logo_kochanowskiego

 

logo_komunalny_aleja

 

logo_drogi_gminne

 

2016a

 

rewitalizacja_ratusza_menu

 

 

2015

 

goniwilkszkola

 

klub

 

elewacjawola

 

ogrodzenielomnica

 

drogi

 

wiaty

 

alejka

 

gozdek

 

2014

 

budowa_kanalizacji

 

oswietlenie_Piastow

 

boisko_ZS

 

pilsudskiego34

 

zsStefanow

 

oczyszczalnie

 

drogi

 

plac_zabaw

 

silownie

 

szatnia

 

2013a

 

logo_ratusz

 

inwestycje_drogowe

 

siec_wodociagowa

 

remontlazienek

 

solecki_menu

 

2012a

 

remonty_drog

 

solecki_menu


budowa_lomnica

epuap-logo

zakladanie

uslugi

baner_KDR

logo_smieci2

Przekaż stare fotografie

 

Znajdź na stronie

Godziny pracy urzędu

Praca Urzedu 2018

Indywidualizacja 2013/14

kl_ue_mod_220

 

Zaczarowany świat teatru

kl_ue_mod_220

Zamki, rycerze, turnieje

kl_ue_mod_220

Mały odkrywca w przedsz.

kl_ue_mod_220

Przedsz. w świecie sztuki

kl_ue_mod_220

Pr. ręczne - trad. i nowocz.

kl_ue_mod_220

kl_ue_mod_220

   Poprawa dostępności do edukacji

   przedszkolnej w Gminie Żelechów

   poprzez stworzenie punktów

   przedszkolnych w miejscowościach

   Stary Kębłów i Stary Goniwilk

Wstąp do NSR!

 

nsr

Żelechów w statystyce

 

stat_vademecum_samorzadowca

Dzienniki urzędowe

 

Żelechów

 

Żelechów

Warto przeczytać

 

historia_zel_m   traugutt_m

zelechow_na_starej_fotografii_m   monografia_m

folder_Traugutt_130

Żelechów w obiektywie

W tej chwili nas ogląda

Naszą witrynę przegląda teraz 163 gości